nr   år arrangör vinnare final res. plats kval länder
1 1984 Sverige Sverige Sverige-England  1-0 Ullevål, Oslo kval 4 16
        18-aug-82 Finland-Sverige 0-6 Vammala IP kval    
        09-sep-82 Island-Sverige 0-6 Kopavogur kval    
        29-sep-82 Sveroge-Norge 2-0 Tyresövallen 1 kval    
        08-jun-83 Sverige-Finland 5-0 Nipvallen kval    
        24-sep-83 Norge-Sverige 1-2 Elverum Stadion kval    
        08-apr-84 Italien-Sverige 3-2 Stadio Flaminio semi    
        28-apr-84 Sverige-Italien 2-1 Folkkungavallen semi    
        12-maj-84 Sverige-England  1-0 Ullevi final    
        27-maj-84 England-Sverige 3-4 Kenilworth Road final    
                     
2 1987 Norge Norge Norge-Sverige 2-1 Ullevål Stadion, Oslo kval 4 29
        25-maj-85 Frankrike-Sverige 4-0 Stade Pauillacais Football kval    
        11-jun-85 Sverige-Nederländerna 2-0 Olympia, Helsingborg kval    
        09-okt-85 Sveige-Belgien 5-0 Stadsparksvallen kval    
        17-maj-86 Sverige-Frankrike 1-0 Nobelstadion, Karlskoga kval    
        01-okt-86 Belgien-Sverige 1-2 Pierre Cornelisstadion kval    
        18-okt-86 Nederländerna-Sverige 2-0 Hoogeveens IP kval    
                     
3 1989 Västtyskland Västtyskand V-tyskland-Norge 4-1 Osnabryck   4 17
        30-sep-87 Sverige-Nederlä 0-0 Folkkungavallen kval    
        18-okt-86 Irland-Sverige 1-1 Dalymount Park kval    
        18-sep-88 Sverie-Irland 4-0 Lekevi IP kval    
        01-okt-88 Nederländerna-Sverige 1-0 Valkennest kval    
        15-okt-88 Danmark-Sverige 1-5 Odense Stadion kval    
        26-okt-88 Sverie-Danmark 1-1 Ryavallen kval    
                     
4 1991 Danmark Tyskland Tyskland-Norge 3-1 Aalborg   4 18
        28-jun-89 Sverige-Norge 1-2 Nattenberg Stadion kval    
        30-jun-89 Sverige-Italien 2-1 Bremen Bruche Stadion kval    
        22-okt-89 Sverige-Polen 4-1 Olympia, Helsingborg kval    
        13-maj-90 Frankrike-Sverige 0-2 Melun Stadion kval    
        10-jun-90 Sverige-Polen 2-0 Stadion OSiR kval    
        14-okt-90 Sverige-Frankrike 4-1 Lekevi IP kval    
        08-dec-90 Italien-Sverige 1-1 Stadio Romeo Menti kval    
                     
                     
5 1993 Italien Norge Norge-Italien 1-0 Cesena      
        17-maj-92 Sverige-Spanien 1-1 Ryavallen, Borås kval    
        07-jun-92 Irland-Sverige 0-1 Frank Cook Arena kval    
        12-sep-92 Sverige-Irland 10-0 Ryavallen, Borås kval    
        13-okt-92 Sverige-Danmark 1-2 Ryavallen, Borås kval    
        07-nov-92 Danmark-Sverige 1-1 Hjørring Stadion kval    
                     
                     
6 1995 Tyskland Tyskland Tyskland-Sverige 02-mar Kaiserslautern      
        18-aug-93 Sverige-Lettland 9-0 Kvarnängens IP, Nynäsh. kval    
        13-okt-93 Slovakien-Sverige 0-2 Bratislava kval    
        22-maj-94 Lettland-Sverige 0-5 Ozolnieki Stadion kval    
        15-jun-94 Sverige-Slovakien 6-0 Strömvallen kval    
        15-okt-94 Danmark-Sverige 2-0 Hjørring Stadion kval    
        26-feb-19 Norge-Sverige 3-4 Sörlandshallen kval    
        04-mar-95 Sverige-Norge 4-1 Tipshallen Elmia, kval    
        26-mar-95 Sverige-Tyskland 2-3 Fritz Walter-stadion grupp    
                     
7 1997 Sverige/Norge Tyskland Italien-Tyskland 0-2 Ullevål, Oslo      
      30-sep-95 Danmark-Sverige 1-2 Hjørring Stadion kval    
        15-okt-95 Sverige-Rumänien 8-0 Dormarv. Borlänge kval    
        12-maj-96 Sverige-Spanien 1-1 Gutavallen, Visby kval    
        02-jun-96 Spanien- Sverige 0-8 Estadio Guillermo Olagüe kval    
        26-jun-96 Rumänien-Sverige 0-5 Stadionul Sterom kval    
        25-jul-96 Sverige-Danmark 3-1 Citrus Bowl kval    
        29-jun-97 Sverige-Ryssland 2-1 Tingvalla IP, Karlstad kval    
        02-jul-97 Sverige-Spanien 1-0 Nobelstadion, Karlskoga kval    
        05-jul-97 Sverige-Frankrike 3-0 Tingvalla IP, Karlstad kval    
        09-jul-97 Sverige-Tyskland 0-1 Tingvalla IP, Karlstad kval    
                     
8 2001 Tyskland Tyskland Tyskland-Sverige 1-0 Donaustadion, Ulm kval    
        29-sep-99 Sverige-Frankrike 2-2 Gammliavallen, Umeå kval    
        07-nov-99 Spanien-Frankrike 2-5 Estadio Municipal de Plasencia kval    
        29-apr-00 Sverige-Nederländerna 1-1 Varberg Energi Arena kval    
        17-maj-00 Nederländerna-Sverige 3-0 Rotterdam kval    
        01-jun-00 Frankrike-Sverige 2-0 Stade des Costières kval    
        11-jun-00 Sverige-Spanien 7-0 Nobelstadion, Karlskoga kval    
        18-okt-00 Sverige-Finland 5-1 Stadsparksvallen kval    
        05-nov-00 Finland-Sverige 2-5 Myyrmäki Stadion kval    
        23-jun-01 Sverige-Tyskland 1-3 Steigerwaldstadion grupp    
        27-jun-01 Sverige-England 4-0 Ernst Abbe-Sportfeldt grupp    
        30-jun-01 Sverige-Ryssland 1-0 Steigerwaldstadion grupp    
        04-jul-01 Sverige-Danmark 1-0 Donaustadion semi    
        07-jul-01 Sverige-Tyskland 0-1 Donaustadion final    
                     
9 2005 England Tyskland Tyskland-Norge 3-1 Blackpool      
        01-apr-03 Sverige-Schweiz 6-0 Fredriksskan, Kalmar kval    
        17-maj-03 Sverige-Italien 5-0 Råsunda, Solna kval    
        09-aug-03 Sverige-Finland 2-1 Tunavallen kval    
        24-apr-04 Schweiz-Sverige 0-2 Stadium Soluthurn FC kval    
        12-maj-04 Sverige-Serb/Mont 5-1 Värendsvallen kval    
        26-jun-04 Italien-Sverige 2-1 Stadio Ciro Vigorito kval    
        02-okt-04 Finland-Sverige 1-1 Hietalathi Stadion kval    
        05-jun-05 Sverige-Danmark 1-1 Bloomfield road grupp    
        08-jun-05 Sverige-Finland 0-0 Bloomfield road grupp    
        11-jun-05 Sverige-England 1-0 Ewood Park grupp    
        16-jun-05 Sverie-Norge 2-3  Halliwell Jones Arena semi    
                     
10 2009 Finland Tyskland England-Tyskland 2-6 Olympiastadion, Helsingfors    
        05-maj-07 Italien-Sverige 0-2 Stadio Briamasco kval    
        16-jun-07 Rumänien-Sverige 0-7 Mogosoaia kval    
        20-jun-07 Sverige-Ungern 7-0 Tingvalla IP, Karlstad kval    
        03-maj-08 Ungern-Sverige 0-6 Sóstói Stadion kval    
        07-maj-08 Sverige-Italien 1-0 Behrn Arena, Örebro kval    
        25-jun-08 Irland-Sverige 0-5 Carlisle Grounds kval    
        27-sep-08 Sverig-Rumänien 2-0 Västerås kval    
        01-okt-08 Sverige-Irland 1-0 Trelleborg kval    
        25-aug-09 Sverie-Ryssland 3-0 Åbo grupp    
        28-aug-09 Sverit-Italien 2-0 Åbo grupp    
        31-aug-09 Sverige-England 1-1 Åbo grupp    
        04-sep-09 Sverige-Norge 1-3 Helsingfors kvart    
                     
11 2013 Sverige Tyskland Tyskland-Norge 1-0 Friends, Solna      
        10-jul-13 Sverige-Danmark .1-1 Gamla Ullevi grupp    
        13-jul-13 Finland.Sverige 0-5 Gamla Ullevi grupp    
        16-jul-13 Sverige-Italien 3-1 Örjans Vall grupp    
        21-jul-13 Sverige-Island 4-0 Örjans Vall grupp    
        24-jul-13 Sverige-Tyskland 0-1 Gamla Ullevi semi    
                     
12 2017 Nederländerna Nederländerna Nederländerna-Danmark Enschede      
        17-sep-15 Rumänien-Sverige 0-3 Complexul sportiv raional kval    
        22-sep-15 Sverige-Polen 3-0 Gamla Ullevi kval    
        27-okt-15 Sverige-Danmark 1-0 Gamla Ullevi kval    
        08-apr-16 Slovakien-Sverige 0-3 Národné Tréningove kval    
        02-jun-16 Polen-Sverige 0-4 Stadion LKS kval    
        06-jun-16 Sverige-Moldavien 6-0 Gamla Ullevi kval    
        15-sep-16 Sverige-Slovakien 2-1 Gamla Ullevi kval    
        20-sep-16 Danmark-Sverige 2-0 Viborg Arena kval    
        17-jul-16 Tyskland-Sverige 0-0 Rat Verleng grupp    
        21-jul-16 Sverige-Ryssland 2-0 Stadion De Adelaarshorst grupp    
        25-jul-16 Sverige-Italien 2-3 Stadion De Vijverberg grupp    
        29-jul-16 Sverige-Nederl. 2-0 Stadion De Vijverberg kvart    
                     
13 2023 England              
        03-sep-19 Lettland-Sverige 1-4 Daugavas Stadions      
        04-okt-19 Ungern-Sverige 0-5 DVTK-stadion      
        08-okt-19 Sverige-Slovakien 7-0 Gamla Ullevi      
        17-sep-20 Sverige-Ungern 8-0 Gamla Ullevi      
        22-sep-20 Island-Sverige 1-1 Laugardalsvöllur      
        22-okt-20 Sverige-Lettland 7-0 Gamla Ullevi      
        27-okt-20 Sverige-Island 2-0 Gamla Ullevi      
        01-dec-20 Slovakien-Sverige 6-0 Štadión Antona Malatinského    
                   
Länder = antal deltagande i slutspel / antal deltagande totalt      
EM-matcher damer 1984 - 2021


2021-05-27